Zasady w saunie

Zachowanie się w trakcie saunowania wpływa nie tylko na efekty odbytej sesji, ale ma również bardzo duży wpływ na pozostałych ludzi będących w strefie saun. Na skorzystanie z sauny powinniśmy wygospodarować co najmniej dwie godziny.

Typ łaźni, a temat stroju

W zależności od upodobań możemy skorzystać z obiektów tekstylnych lub nago. Zanim wybierzemy się do sauny powinniśmy ustalić jakie zasady dotyczące stroju obowiązują na danym obiekcie. Poprawnie podczas korzystania z sauny powinniśmy na działanie ciepła wystawić jak największą powierzchnie ciała. Z tego powodu poprawne saunowanie odbywać się powinno bez stroju kąpielowego. W części obiektów jest niedopuszczalne, aby nie stosować się do tej reguły. Klienci którzy ubrali strój do pływania mogą zostać upomniani lub nawet poproszeni o opuszczenie obiektu. Z innej strony na kłopoty będziemy narażeni również korzystając z sauny nago w obiekcie tekstylnym. W takim przypadku może dojść nawet do nieprzyjemności prawnych w stosunku do osoby będącej tam nago.

Higiena osobista – sprawa najważniejsza

Następną zasadą jest, aby za każdym razem do sauny wchodzić będąc suchym. Nie oznacza to jednak, że przed saunowaniem można lekceważyć kwestię prysznica i starannego spłukania całego ciała. Czynność ta jest obligatoryjna nawet jeśli braliśmy prysznic w domu przed przybyciem do strefy saun.

By dobrze korzystać z sauny powinniśmy zaopatrzyć się w klapki, które będziemy zostawali przed wejściem do sauny oraz przynajmniej dwa ręczniki – jeden służy do wytarcia ciała, a drugi do podkładania w saunie suchej i w strefie odpoczynku. Ręcznik do sauny powinien być na tyle duży, że oddzieli nasze ciało od ławki włącznie ze stopami.

Zachowanie oraz inne reguły

Korzystając ze saunarium do minimum ograniczmy nasze rozmowy czy śmiechy. Zupełnie niedopuszczalne jest korzystanie z telefonu lub robienie fotografii czy nagrywanie filmów.

Najlepszą efektywność uzyskamy chodząc na saunę co najmniej raz w tygodniu. W trakcie każdego saunowania należy odbyć dwa – trzy cykle na które składają się pobyt w saunie, schłodzenie oraz odpoczynek. Zasadą jest, by w przypadku korzystania z basenu z zimną wodą, przed zanurzeniem spłukać ciało z potu pod prysznicem. Wypoczynek powinien trwać tyle samo, ile byliśmy w pomieszczeniu sauny.

W saunie suchej siadamy na ręczniku w miejscu, gdzie wytrzymamy przez kwadrans. Z tego powodu początkującym nie poleca się siadania na górze czy też bardzo blisko pieca. Do wnętrza łaźni parowej wchodzimy bez ręcznika. Bezpośrednio po wejściu zlewamy wodą siedzisko na którym spoczniemy. Tą samą czynność powtarzamy przed wyjściem.

Dla własnego samopoczucia starajmy się przedłużyć okres ostatniego odpoczynku. Po saunowaniu myjemy ciało bez wykorzystania mydła lub innych detergentów. Warto jednak użyć specyfiku do dezynfekcji stóp.

Wspomniane powyżej zasady poprawnego korzystania z sauny pozwolą nam bezpiecznie i w dobrym nastroju skorzystać z dobrodziejstwa sauny.

MOZE CIĘ ZAINTERESOWAĆ

Pasja wymagająca rozsądku i uwagi

Strzelectwo sportowe oraz kolekcjonowanie broni bez wątpienia staje się w naszym kraju coraz bardziej popularne. Jednym z powodów tej popularności z pewnością są liczne stowarzyszenia, ...

Posiadasz auto – zerknij koniecznie

Używanie samochodu to dla wielu normalność. Większość kierowców ma na uwadze na to, czym podróżuje i w jaki sposób użytkuje własny samochód i jak go ...

Brokuły – dlaczego warto po nie sięgać?

Na naszych stołach pojawiają się bardzo często, co - z powodu ich wartości odżywczej - cieszy liczną grupę lekarzy. Brokuły są niezwykłymi dodatkami do zdrowej ...

WARTO SPRAWDZIĆ

Strona do działania wykorzystuje pliki cookies. Korzystanie ze strony oznacza zgodę na ich używanie. Wszystkie ustawienia dotyczące plików cookies możesz zmienić w opcjach przeglądarki internetowej.

Rozumiem Opuść stronę